Dostawa gratis od 500 zl brutto
Dlaczego izolacja od zimnej podłogi w miejscu pracy ma znaczenie?

Dlaczego izolacja od zimnej podłogi w miejscu pracy ma znaczenie?

Zimna podłoga może być dla niektórych błahą kwestią, jednak stanowi problem w wielu miejscach pracy. Pracodawcy muszą mieć na uwadze wady płynące z częstego obcowania z zimną podłogą przez pracowników. Ten problem jest najczęściej dotkliwy w branży przemysłowej i gastronomicznej, gdzie praca często charakteryzuje się wielogodzinnym staniem. Przez tyle godzin pracownicy cały czas narażeni są na negatywne skutki bezpośredniego kontaktu z zimnym podłożem i niekomfortowe warunki pracy.

Zdrowie i wygoda pracowników powinny zawsze być na uwadze przełożonych. Czy można jakoś zaradzić problemowi zimnych podłóg w miejscach pracy? – Na szczęście tak! W tym celu powstały innowacyjne metody o charakterze ergonomicznym.

Spis treści

Zdrowie a zimna podłoga

Zimna podłoga stwarza ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie, zwłaszcza w przypadku trwałego kontaktu z nią. Najczęściej ma to miejsce na halach magazynowych lub produkcyjnych, w których podłoże stanowi zwykły beton. Problem powinien być zauważony i wyeliminowany, ponieważ wielogodzinny kontakt stóp z wychłodzoną podłogą – nawet w obuwiu – prowadzi do wielu dolegliwości.

Przede wszystkim znaną i poruszaną kwestią jest odczuwalny dyskomfort w związku z niską temperaturą. Zimna posadzka prowadzi do pogorszenia samopoczucia, uczucia marznięcia i drżenia w okolicy kończyn dolnych. Częstym schorzeniem jest również pogorszenie prawidłowego przepływu krwi, co objawia się skurczami w nogach.

Należy mieć na uwadze możliwość zmęczenia i ryzyko wystąpienia infekcji. W kontakcie z chłodną podłogą odporność organizmu ulega osłabieniu, przez co łatwiej o wystąpienie choroby (grypa, przeziębienie i inne). Dodatkowo pracownicy o wiele szybciej odczuwają zmęczenie, co niestety przekłada się na ich ogólną wydajność i efektywność podczas pracy.

Dbanie o pracownika nie jest związane jedynie z jego zdrowiem, ale również z utrzymaniem jego wydajności i efektywności w pracy na jak najwyższym poziomie. Stąd wynika potrzeba minimalizowania negatywnego wpływu zimnych podłóg.

Jak izolować od zimnej podłogi w miejscu pracy?

Jest kilka możliwych rozwiązań, z których można skorzystać w związku z wystąpieniem problemu odczuwalnego chłodu od najczęściej betonowego podłoża.

Ważnym elementem jest odpowiednie wyposażenie pracowników. Właściwe obuwie ochronne zapewnia izolację i ochronę przed zimnem. W specjalistycznych sklepach istnieje możliwość zakupu butów z wkładkami termicznymi, które zwiększają komfort termiczny. Stosownym rozwiązaniem jest także zachęcanie pracowników do noszenia warstw ubrań pracowniczych, które dodatkowo zapewnią termoizolację, jeśli w danym miejscu pracy jest to wymagane.

Jeśli jest to możliwe w danym budynku roboczym, dużym ułatwieniem w walce z zimnymi podłogami i ich wpływem na zdrowie jest także poprawa całej izolacji termicznej. Warto wówczas zainwestować w izolację ścian, sufitu czy okien. Jednak jest to rozwiązanie obarczone wysokimi kosztami, które trzeba ponieść od razu.

Kolejną propozycją jest zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe lub maty przemysłowe. Ogrzewanie podłogowe jest długoterminowym rozwiązaniem, które zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni. Natomiast maty przemysłowe są ergonomiczną możliwością, która przynosi również inne prozdrowotne właściwości oprócz skutecznej izolacji od zimnej powierzchni. Podkłady przemysłowe w przeciwieństwie do instalacji i ociepleń generują znacznie mniejsze koszty i co ważne można je rozłożyć w czasie. 

Przy wyborze metody należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby zakładu, specyfikę działalności oraz możliwości finansowe, aby zapewnić pracownikom jak najlepsze korzyści i warunki pracy.

Ogrzewanie podłogowe czy maty przemysłowe?

Oba rozwiązania wydają się rozsądnym podejściem do zminimalizowania skutków działania zimnych podłóg na pracowników, jednak występują między nimi istotne różnice.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła, ale wiąże się również ze znacząco wyższym nakładem finansowym. Jego koszty instalacji i ewentualnej konserwacji w większości przypadków będą wyższe od użycia mat przemysłowych.

Maty przemysłowe cechują się szybką i mniej kosztowną instalacją zwłaszcza dla dużych powierzchni jak np. hala linii produkcyjnej. Są również łatwiejsze w konserwacji. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia wystarczy wymienić jeden wadliwy element zamiast całej instalacji.

Maty przemysłowe jako skuteczne rozwiązanie od ciągnącej podłogi

Maty przemysłowe stanowią skuteczny, tani i szybki sposób rozwiązania problemu zimnych podłóg. Przy o wiele mniejszym wkładzie finansowym pozwalają zapewnić skuteczną izolację dla osób pracujących w pozycji stojącej. Odpowiednia warstwa termiczna pozwala na właściwe utrzymanie ciepła w rejonie stóp i nóg. Co ważne podkłady można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb przestrzeni przez wybór odpowiedniego rozmiaru na życzenie klienta lub zastosowanie modułowej konstrukcji. Maty mogą być przycinane i dopasowane optymalnie w ten sposób do konkretnej przestrzeni roboczej. 

Warto wspomnieć o innych funkcjach mat przemysłowych, z których pracodawca może skorzystać przy okazji likwidowania problemu zimnej posadzki. Bardzo częstym elementem jest ich cecha antyzmęczeniowa, która przyczynia się do poprawy wydajności i jakości wykonywanych zadań przez pracowników. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem mówiącym dlaczego warto stosować maty antyzmęczeniowe. Oprócz tego podkłady mogą mieć właściwości antystatyczne, czy być odporne na działanie różnych substancji chemicznych i olejów. Dodatkowo nie należy obawiać się zagrożenia wynikającego z możliwości potknięcia się o krawędzie podkładów. Wszystkie maty posiadają delikatny spad, który minimalizuje to zagrożenie. Natomiast specjalna faktura powierzchni w zależności od modelu zapewnia odpowiednie właściwości antypoślizgowe.

Problem zimnych podłóg dotyka niejeden zakład pracy. Niestety, wpływa on negatywnie na zdrowie i pracę pracowników, szczególnie w dłuższej perspektywie. Dlatego każdy pracodawca powinien przemyśleć możliwość zapewniania dodatkowej izolacji na stanowiskach roboczych. Jest wiele metod, z których można skorzystać, jednak coraz większą popularnością cieszą się maty antyzmęczeniowe dzięki swoim dodatkowym ergonomicznym właściwościom.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart