Dostawa gratis od 500 zl brutto
Dlaczego warto stosować maty antyzmęczeniowe? - ErgoSpot.pl

Dlaczego warto stosować maty antyzmęczeniowe?

Mata antyzmęczeniowa do pracy stojącej Orthomat Premium

Do jednych z najczęściej spotykanych schorzeń spotykanych na stanowisku pracy w Europie należą bóle mięśniowe pleców, nóg i stóp. Według Europejskich Badań Warunków Pracy, które zostały przeprowadzone przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy ponad 20% pracowników zadeklarowało problem z bólami mięśniowymi, poniżej 25% wskazało ból pleców jako główną dolegliwość. Natomiast ponad 45% ankietowanych opowiedziało się za koniecznością pracy w męczącej lub bolesnej pozycji.

Wskazane problemy zdrowotne klasyfikuje się jako zaburzenie układu mięśniowo-szkieletowego, określanego jako MSD. Jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do pogorszenia zdrowia jest długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Niestety ale wiele stanowisk pracy takich jak np. linie montażowe, produkcyjne ale również w salonach kosmetycznych, przy kasach, czy recepcjach wymaga spędzania większości czasu na stojąco.

Jakie zagrożenia mogą wyniknąć z pracy stojącej?

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji na nogach prowadzi do pojawienia się zmęczenia u pracownika, które najczęściej objawia się sennością, bólami mięśniowymi, ogólnym osłabieniem, pogorszeniem samopoczucia. Dodatkowo mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, problemy z ostrym widzeniem. Wszystkie te efekty prowadzą do spadku poziomu koncentracji oraz problemów z właściwą oceną sytuacji. W najgorszym wypadku może się to przyczynić do zaistnienia niebezpieczeństwa na stanowisku pracy i zagrozić zdrowiu, a nawet życiu pracownika.

Ignorowanie nieodpowiednich warunków pracy powodujących zmęczenie oraz bóle układu mięśniowo-szkieletowego prowadzą do poważnych schorzeń i chorób takich jak np. problemy z krążeniem, bóle mięśniowe, sztywnienie mięśni, żylaki, bóle pleców, kończyn dolnych i górnych. Nieleczony ból nasila się z czasem, w negatywny sposób wpływa na samopoczucie pracownika.

Efekty długotrwałej pracy w pozycji stojącej przejawiają się przede wszystkim w aspekcie zdrowotnym dla samego pracownika, ale również uderzają w kwestie biznesowe pracodawcy.

W sytuacji gdy pracownik odczuwa zmęczenie podczas wielu godzin pracy zaczyna powoli tracić swoją efektywność przy wykonywaniu obowiązków, zaczyna popełniać błędy. Dodatkowo przez coraz częściej pojawiające się dolegliwości zwiększa się ryzyko jego absencji w pracy przez zwolnienia lekarskie.

Dlaczego warto stosować maty antyzmęczeniowe?

Jakie są zalety stosowania mat przeciwzmęczeniowych?

Jednym ze sposobów ograniczenia problemów wynikających z MSD oraz ich zapobiegającym jest zastosowanie maty redukujące zmęczenie pracownika podczas całego dnia przebywania w pozycji stojącej. 

Mata antyzmęczeniowa jak działa?

Zadaniem maty antyzmęczeniowej jest nieprzerwana, ale zarazem delikatna stymulacja mięśni nóg oraz odciążenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dzięki dedykowanemu podłożu mięśnie wykonują mimowolne mikroskurcze, które są niezauważalne dla człowieka. Mięśnie nie są już stale napięte oraz poprawie ulega ich ukrwienie.

Zastosowanie maty pozwala nie tylko zniwelować aktualne zmęczenie pracownika ale i uniknąć niektórych problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałego przebywania w pozycji stojącej takich jak żylaki oraz bóle stóp, nóg i pleców. Dodatkowo mata ergonomiczna stanowi warstwę izolującą od często zimnego podłoża oraz drgań, które mogą być wywołane przez maszyny przemysłowe.

Dlaczego warto stosować maty przeciwzmęczeniowe?

Do głównych zalet mat redukujących poziom zmęczenia należą:

  • ulga dla stóp, nóg i kręgosłupa,
  • zapobieganie schorzeniom,
  • izolacja od zimnych, betonowych powierzchni,
  • zwiększenie produktywności,
  • ograniczenie nieobecności w pracy,
  • redukcja kosztów spowodowanych obniżoną produktywnością, błędami,
  • dostosowane dla różnych środowisk,
  • szeroki zakres zastosowań,
  • dodatkowe właściwości (np. antypoślizgowe, antystatyczne, amortyzacyjne, ognioodporne, odprowadzanie płynów).

Poniżej przedstawiamy, krótki film szkoleniowy firmy COBA, który w sposób przystępny ale i wyczerpujący przedstawia problemy MSD występujące na stanowisku pracy oraz działania, które pomogą w ich ograniczaniu.

Źródło: https://www.cobaeurope.com/pl/

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mat przeciwzmęczeniowych do pracy stojącej.

Najpopularniejsze maty antyzmęczeniowe

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart