Dostawa gratis od 500 zl brutto
Przemysłowa praca na stojąco

Jak wytrzymać 8 godzin na nogach?

Przebywanie w pozycji stojącej przez człowieka jest jego nieodzownym elementem codziennego życia. Jest to w pełni naturalna postawa i nie stanowi zagrożenia. Jednak jak w każdym wypadku “co za dużo to niezdrowo”. Tak samo w tej sytuacji. Długotrwałe przebywanie na nogach, szczególnie w pozycji statycznej już nie jest bezpieczne. 

Niestety wiele stanowisk roboczych wymaga od pracownika pozycji stojące. Bardzo często wiąże się ono z pojawiającym się bólem stóp, nóg i pleców. Dodatkowo osoba stojąca wiele godzin znacznie szybciej się męczy, pogorszeniu ulega koncentracja, zwiększa się ryzyko popełnienia błędu. Oprócz licznych dolegliwości pracownik z każdą godziną staje się coraz mniej efektywny.

Przemysłowa praca stojąca

Praca na stojąco – zagrożenia

Praca na stojąco, szczególnie w pozycji statycznej, która odbywa się przez wiele godzin negatywnie wpływa na układ krwionośny i amortyzację stawów. W znaczącym stopniu obciąża układ mięśniowo-szkieletowego. Wszystko to w dłuższej perspektywie czasu wpływa na pogorszenie stanu zdrowia, prowadząc do chorób reumatologicznych, obrzęków kończyn dolnych, żylaków i innych schorzeń charakterystycznych dla pracy stojącej. Codzienne odczuwanie dyskomfortu związanego z pojawiającym się bólem wpływa również na kondycję psychiczną.

Zmęczenie w pracy

W przypadku twardego podłoża po dłuższej chwili stania odczuwamy naprężenie mięśni nóg. W celu poprawienia wygody przenosimy ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Powoduje to uwalnianie energii mięśniowej, które razem z pojawiającym się bólem wpływa na szybsze męczenie się. Samo przemęczenie może objawiać się sennością, pogorszeniem skupienia na wykonywanych zadaniach prowadząc do spadku produktywności jak i wypadków podczas pracy. Dlatego niezwykle istotne jest podjęcie działań prowadzących do ograniczenia wyczerpania na stanowiskach roboczych w celu poprawy bezpieczeństwa.

Jak wytrzymać 12 godzin w pracy na stojąco?

W celu poprawy komfortu pracy na stanowisku roboczym najlepiej zastosować elementy wpływające na poprawę ergonomii. Zalecanym produktem w przypadku pracy odbywającej się na nogach są dedykowane maty antyzmęczeniowe, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji dla całego układu mięśniowo-szkieletowego.

Odpowiednio dopasowana mata ergonomiczna stymuluje mięśnie nóg do wykonywania niezauważalnych mikroskurczy. Pozwalają one na rozluźnienie stale napiętych nóg i poprawę przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Stawy oraz kręgosłup zostają odciążone przez co pracownik przestaje odczuwać dolegliwości bólowe. Poprawie ulega jego kondycja fizyczna jak i psychiczna. dodatkowo maty stanowią doskonała izolację od zimnych powierzchni. Po więcej szczegółów wyjaśniających dlaczego warto stosować maty ergonomiczne zapraszamy tutaj.

 • Notrax - przeciwzmęczeniowa mata Safety Stance 549Promocja! Wybierz opcje
 • Mata antyzmęczeniowa do biura Kleen-Komfort Soft

  Cena netto od 227,63 
  od 279,99  brutto

W przypadku braku możliwości zaopatrzenia się w maty do pracy stojącej można zastosować się do kilku wskazówek pomagających w walce z codziennym dyskomfortem.

 • Korygowanie własnej postawy
 • Wyprostowanie ramion
 • Wciągniecie brzucha
 • Utrzymanie głowy w prostej pozycji
 • Przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony na drugą
 • Odsunięcie stóp od siebie na szerokość bioder
 • Stanie na wyprosotwanych nogach z rozluźnionymi kolanami
 • Stosowanie wygodnego obuwia
 • Unikanie przebywania w jednej pozycji – zmiana układu ciała, poruszanie się
 • Częste przerwy w postaci krótkiego (ok. 2 min.) spaceru

Poprawa komfortu oraz redukcja zagrożeń wynikających z wielogodzinnego przebywania na nogach wiąże się ze zmianami w kulturze jak i organizacji pracy. Najważniejszym elementem jest wzrost świadomości zarówno pracodawców jak i pracowników w dziedzinie ergonomii stanowisk roboczych. Prawidłowe rozplanowanie oraz organizacja środowiska pracy wpłynie korzystnie na komfort jak i wydajność w przedsiębiorstwie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart