Dostawa gratis od 500 zl brutto
Na co zwrócić uwagę przy zakupie stelaża do biurka elektrycznego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stelaża do biurka elektrycznego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stelaża do biurka elektrycznego?

W sytuacji gdy podjęta została decyzja o zakupie stelaża biurkowego z możliwością zmiany poziomu blatu, należy zastanowić się, który model będzie dla nas odpowiedni. Duża liczba ram charakteryzujących się różnymi cechami pozwala dobrać rozwiązanie praktycznie dla każdego zapotrzebowanie. Jednak w przypadku gdy jest to nasza pierwsza styczność z tego rodzaju produktem wybór może nie okazać się taki prosty. Ze względu na fakt, iż rozwiązanie nie należy do najtańszych i ma służyć nam przez wiele lat warto poświęć trochę więcej czasu i przygotować się do zakupu stelaża, który umożliwi ergonomiczną jak i komfortową pracę lub naukę.

Zatem jaki stelaż do biurka elektrycznego wybrać? Na co warto zwrócić uwagę? W poniższym artykule przybliżamy najważniejsze elementy, które należy rozważyć, aby zostać posiadaczem rozwiązania dopasowanego do naszych preferencji w 100%. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zapraszamy również do kontaktu z pracownikami sklepu ErgoSpot.pl, którzy pozostają do Państwa dyspozycji.

Spis treści

Jaki mechanizm regulacji wysokości wybrać?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania umożliwiające zmianę wysokości położenia blatu. Do ogólnego podziału należą: manualne i automatyczne. W przypadku rozwiązania ręcznego wykorzystywana jest np. korbka, która poprzez kręcenie zmienia aktualną wysokość ramy. Drugą opcją jest elektryczny kontroler, który bez użycia jakiejkolwiek siły umożliwia regulację stelaża. Jest to rozwiązanie aktualnie najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Dlatego też skupimy się przede wszystkim właśnie na nim. 

Automatyczny kontroler pozwala na dostosowanie pozycji biurka poprzez wybranie jednego z dostępnych przycisków odpowiedzialnych za sterowanie. Jest to niezwykle wygodna i  intuicyjna metoda. W zależności od stopnia zaawansowania sterownika umożliwia zmianę pozycji poprzez wybranie klawisza góra/dół lub wybór wcześniej zapisanej, konkretnej wysokości.

Prosty kontroler

Proste kontrolery stosowane są w przypadku ekonomicznych rozwiązań. Mogą sprawdzić się w sytuacji, gdy zmiana pozycji z siedzącej na stojącą (lub odwrotnie) ma miejsce dosyć rzadko. Panel w tym wypadku wyposażony jest w przycisk “góra” umożliwiający podnoszenie i “dół” odpowiedzialny za opuszczanie blatu. Jest to rozwiązanie bardzo proste i nie wymaga dodatkowych konfiguracji. W przypadku chęci wyboru najprostszego rozwiązania sprawdzi się idealnie.

Prosty kontroler do stelaża elektrycznego do biurka

Zaawansowany kontroler

Drugim rodzajem sterownika jest kontroler wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań. W zależności od wybranego modelu stelaża z regulacją wysokości może on posiadać różne funkcje. Do standardowych, dostępnych praktycznie w każdym modelu należą przyciski góra/dół jak i zestaw trzech lub czterech klawiszy odpowiedzialnych za ustawienie blatu na wcześniej zapisanej wysokości. Pamięć umożliwia zmianę pozycji już poprzez jedno kliknięcie. Np. gdy przebywamy w pozycji siedzącej wystarczy nacisnąć przycisk oznaczony nr “2” aby biurko w sposób automatyczny uniosło się pozwalając na wygodną pracę stojącą. W przypadku chęci powrotu do poprzedniego układu naciskamy kolejny klawisz ze wcześniej zapisaną pozycją i stelaż w płynny sposób wraca do poprzedniego położenia. Zapis konkretnych wysokości jest dowolny dla kolejnych przycisków i może być wykorzystywany według indywidualnych preferencji. Rozwiązanie to sprawdza się również przy konieczności dzielenia jednego biurka przez kilka osób. Każdy pracownik może zapisać odpowiednią dla niego wartość i w wygodny jak i szybki sposób dostosować blat roboczy do własnych potrzeb w dowolnej chwili.

Zaawansowany kontroler do stelaża do biurka elektrycznego

Co ważne zaawansowany kontroler posiada ekran, który informuje na jakiej aktualnie wysokości znajduje się blat. Ułatwia to dobranie odpowiedniego poziomu dla różnych pozycji. Oprócz wyświetlacza sterownik może być wyposażony również w alarm, który pomaga w zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy pozycją stojącą i siedzącą. Po ustalonym czasie alarm wydaje dźwięk, który sugeruje wstanie z fotela. W przypadku braku chęci wykorzystania wspomnianej funkcji istnieje możliwość jej wyłączenia.

Kolejnym udogodnieniem, w które kontroler może zostać wyposażony jest ładowarka USB, która ułatwia podładowania telefonu lub innego urządzenia. Dzięki gniazdu znajdującego się w zasięgu ręki wystarczy podłączyć odpowiedni kabel bez konieczności odchodzenia od biurka.

W przypadku zastosowania elektrycznego stelaża w domu,  w którym są dzieci warto wybrać model z opcją kontroli rodzicielskiej. Odpowiednia kombinacja klawiszy na kontrolerze pozwala na jego zablokowanie i odblokowanie uniemożliwiając niepożądane lub przypadkowe działanie.

Podział ze względu na zakres regulacji wysokości

Jednym z głównych elementów, na który należy zwrócić uwagę jest wartość minimalna jak i maksymalna na jaką możemy opuścić lub podnieść stelaż. Wartości te będą zależne od naszego wzrostu. Standardowy zakres odpowiada wysokości od ok. 70 do 120 cm. Jest to najczęściej spotykany rozstaw, który idealnie sprawdza się w przypadku osób o średnim wzroście. W przypadku niskich osób lub dzieci dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór stołu, który pozwala na opuszczenie go jeszcze niżej np. do 60 cm. Jednak należy zwrócić uwagę, że bardzo często przy biurku mamy do dyspozycji fotel również z możliwością zmiany wysokości. Takie krzesło może w zupełności zniwelować różnicę i pozwolić na wybór standardowego zakresu. 

Stelaże do biurek z regulacją wysokości

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracy stojącej. W sytuacji gdy należymy do osób wyróżniających się bardzo wysokim wzrostem warto rozważyć rozwiązanie dedykowane właśnie dla nich. Specjalny stelaż umożliwia podniesienie blatu na wysokość nawet 134 cm, przez co zapewnia wygodne warunki pracy. Dla osób o niskim lub średnim wzroście pozycja stojąca nie będzie przeszkodą przy wyborze praktycznie każdego modelu. 

Warto sprawdzić jaki poziom ustawienia blatu będzie dla nas odpowiedni. Najlepiej zweryfikować wysokości na jakiej chcielibyśmy pracować siedząc jak i stojąc przy pomocy najzwyklejszej miarki.

Dopasowanie do wymiarów blatu

Stelaże elektryczne dostępne jako sama rama biurka umożliwiają dopasowanie do różnych wymiarów blatów. Możliwe jest to dzięki rozsuwanej szynie, która zmniejsza lub zwiększa rozstaw między nogami podstawy. W każdym wypadku należy zapoznać się z dokładnymi danymi informującymi o sugerowanym rozmiarze blatu jaki można zamontować na podstawie. Zalecane wymiary pomogą w dopasowaniu odpowiedniego pulpitu przy zapewnieniu stabilnej i komfortowej pracy.

Blat montuje się do ramy biurka za pomocą wkrętów. W przypadku chęci zastosowania małego biurka należy zwrócić szczególną uwagę na minimalną szerokość na jaką można ustawić stelaż. Blat nie powinien kończyć się równo z ramą, ponieważ może to spowodować uszkodzenie deski przez próbę wywiercenia otworu zaraz przy obrzeżu lub dodatkowo niestabilną pozycję całego zestawu. Ważne jest aby zachować bezpieczną odległość zapasową od krawędzi nogi stelaża. Oprócz stabilności zapewni to również korzystniejszy wygląd biurka.

W przypadku standardowych biurek o szerokości do 200 cm wystarczy wybór ramy biurka wyposażonej w dwie nogi. Jednak w sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie blatu o znacznie większych wymiarach należy zastanowić się nad stelażem z trzema nogami. Rozwiązanie to umożliwia położenie montaż deski o długości nawet do 290 cm i szerokości do 100 cm. Modele wyposażone w dodatkową stopę idealnie sprawdzają się w postaci stołów konferencyjnych, powierzchni projektowych jak i w wielu innych niestandardowych przypadkach. Dodatkowo dzięki swojej uniwersalności pozwalają na ustawienie stołu w dwóch posiłkowych konfiguracjach “V” i “L”. Możliwość zmiany układu może okazać się pomocna w sytuacji niestandardowego położenia biurka roboczego.

Stelaże do biurek elektrycznych z niestandardowym blatem

Przy omawianiu rozmiarów blatów instalowanych na ramach biurkowych należy wspomnieć o jednej z ważniejszych cech, mianowicie o maksymalnej nośności. Określona ona dopuszczalny ciężar łączny jaki może znajdować się na ramie biurka. Co istotne, przy określaniu wymaganego udźwigu należy uwzględnić ciężar samego blatu. Zachowanie odpowiedniej wagi pulpitu jak i przedmiotów, które znajdą się na biurku pozwoli na jego bezawaryjne funkcjonowanie. W przypadku przeładowania funkcja podnoszenia/opuszczania może nie działać prawidłowo i istnieje ryzyko awarii układu.

Ważne i przydatne funkcje stelaży elektrycznych

System antykolizyjny

Pierwszą z przydatnych funkcji spośród tych, które są dostępne w stelażach elektrycznych jest niewątpliwie system antykolizyjny. Pozwala on w kontrolowany sposób regulować wysokość blatu. W przypadku niezauważenia przez użytkownika przeszkody w postaci np. wiszącej półki, komody stojącej pod biurkiem lub innego elementu sterownik nie pozwoli na dalszy ruch. Po zetknięciu się z przedmiotem stelaż dokona odbicia w przeciwnym kierunku. System ten pozwala uniknąć uszkodzeń samego blatu jak i innych elementów znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Funkcja antykolizyjna dodatkowo może mieć kluczowe znaczenie w przypadku posiadania dzieci lub zwierząt.

System antykolizyjny stelaża do biurka elektrycznego

Aktualnie prawie każdy model wyposażony jest w system kontroli opuszczania i podnoszenia blatu. Jednak niektóre modele, szczególnie te ekonomiczne mogą go nie posiadać. Warto zwrócić szczególną uwagę na opis produktu, aby być pewnym wybranego rozwiązania.

Liczba silników

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na komfort użytkowania biurka elektrycznego jest liczba silników w jakie został on wyposażony. Dostępne jednostki napędowe wpływają na szybkość podnoszenia jak i opuszczania blatu. W przypadku systemu jednosilnikowego możliwe jest uzyskanie prędkości ok. 20 mm/s. W stole wyposażonym w dwa silniki (przy każdej nodze jeden) można liczyć na regulację w granicy do 35 mm/s. Prędkość z jaką odbywa się regulacja wysokości blatu może mieć znaczenie dla osób, które bardzo często zmieniają pozycję pracy. W przeciwnym wypadku nie jest to aż tak istotne. Zarówno w przypadku jednego jak i dwóch silników stelaż pracuje stabilnie.

Dopasowanie kolorystyczne do wystroju

Następnym elementem, który może mieć znaczenie (lub też nie) w przypadku wyboru upragnionego stelaża będzie jego aspekt wizualny, czyli kolor. W sytuacji zastosowania biurka np. w warsztacie lub magazynie odcień ramy nie będzie odgrywał istotnej kwestii. Jednak gdy wybieramy produkt do biura lub własnego mieszkania może on mieć istotne znaczenie. W przypadku chęci dobrania rozwiązania, które idealnie wkomponuje się w wystrój pomieszczenia można wybrać odpowiedni blat jak i uzupełniającą ramę. 

Stelaże występują w trzech najpopularniejszych kolorach: czarny, szary i biały. W przypadku wybranych modeli dostępne są również odcienie niestandardowe, ale nadal bardzo popularne jak np. kolor amarantowy. Należy pamiętać, że dzięki zakupowi samego stelaża istnieje możliwość dopasowania do niego dowolnego pulpitu, w wybranym przez siebie odcieniu jak i kształcie. Rozwiązanie to jest niezwykle elastyczne dlatego coraz bardziej popularne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart